Termékleírás:
A csípős paprikák csípősségét, erejét a kapszaicionidoknak, ezek közül is főleg a kapszaicinnak köszönhetjük. Ellentétben azon anyagokkal, amelyek a nyelv különböző zónáin az édes, savanyú, sós, keserű és umami ízekért felelősek, a kapszaicin, illetve rokonanyagai hő-, illetve fájdalomingert váltanak ki. Minél több kapszaicint tartalmaz egy csili vagy paprika, annál csípősebb, erősebb az. Az 1950-től Magyarországon termesztett édes, illetve enyhén csípős paprikák manapság már szinte egyáltalán nem tartalmaznak kapszaicint. A peperoni (fefferoni) 5-ször, a magyar erős paprika 10-szer, a peperoncini 50-szer, az igen erős fajták (tepin, habanero) több ezerszer annyi kapszaicint tartalmaznak.
Felhasználása
A trópusi országokban inkább a kicsi, csípős terméseket (csilipaprika) használják ételfűszerként, frissen vagy szárítva, egészben vagy megőrölve. A mérsékelt övben főként a nagy termésű, édes fajtákat forgalmazzák, és ezeket nyersen, zöldségként párolva, levesbe főzve és salátának fogyasztják, illetve szárítva édes paprika fűszerporrá őrlik. Az ecetben vagy olajban eltett paprikát savanyúságként tálalják, vagy ételeket fűszereznek vele.
Magyar konyha
A magyar konyhát teljesen átalakította a paprika. A magyar paprika leghíresebb leveseink (halászlevek és gulyások), továbbá párolt ételeink (pörköltek, tokányok) nélkülözhetetlen fűszere.
Termék információk
A paprika őshazája Dél-Amerika. Európában Spanyolországból terjedt szét. A növényt kezdetben dísznövényként tartották, majd a 18. század végétől fokozatosan, olcsó borspótló fűszerként vált népszerűvé. A fűszert, a szárított fűszerpaprika (Capsicum annuum L.) termésfalából és magjából készítik.
Tárolása
Minőségét megőrzi a hátoldalon feltüntetett időpontig. Száraz, hűvös, helyen tárolandó!
Tárolási típus
Szobahőmérsékletű
Allergének
Zellert és mustárt tartalmazhat.
Használati utasítások
Felhasználási javaslat:
Magyaros ételek ízesítésére és színének kialakítására szolgál. Nélkülözhetetlen pörköltek, gulyás ételek, paprikás ételek, szalámi, szárazkolbász fűszerezésénél.